Közérdekű kategória bejegyzései

_G4A0981

Hogyan házasodjunk külföldi állampolgárral

Meggie és Marc esküvője a szervezés szempontjából azért is volt különleges, mert Marc német állampolgár és magyar-német “vegyes-házasság” (de bármilyen más nemzetiség lehet) esetén kicsivel több a hivatalos intézni való.

Meggie összeszedte Nektek, mik is ezek:

Egy magyar – német esküvő megszervezésére mindenképpen érdemes néhány hónapot rászánni, mert a hivatalos dokumentumot beszerzése és fordíttatása sok idővel jár. Ha valakinek tehát télen kérik meg a kezét, mint nekem, akkor bizony már januárban bele kell húzni a szervezésbe, hogy semmi ne álljon egy nyári esküvő útjában! Mielőtt belekezdenétek a hivatalos ügyek intézésébe, fontos végiggondolni, hogy pontosan mikor és hol is szeretnétek a nagy napot, és úgy válasszátok meg az esküvő időpontját és helyszínét, hogy a dokumentumok nem lehetnek 6 hónapnál régebbiek!

Mi minden szükséges ehhez? Először is Németországban, a német fél szülővárosában, a polgármesteri hivatalból kell kikérni egy családi állapotot igazoló dokumentumot. Azonban a szervezés nem itt kezdődik, ugyanis ehhez a magyar félnek is be kell mutatnia néhány dokumentumot: a német születési anyakönyvi kivonat mellett szükséges még a magyar fél születési anyakönyvi kivonatának és szintén a családi állapotot igazoló igazolásának a hiteles fordítása. Személyes jelenlét általában nem szükséges, a mi esetünkben bascannelve is elfogadták az összes dokumentumot, majd postán küldték a németek az igazolást. A magyar dokumentumok intézéséhez ezzel ellentétben sajnos személyesen jelen kell lenni, vagy egy írásbeli megbízással egy családtag is eljárhat az ügyben Az eredeti magyar dokumentumokat a fordításhoz csatolják, úgyhogy érdemes ehhez külön születési anyakönyvi kivonatot kikérni. A hiteles fordításnak van néhány nap, esetleg hét átfutási ideje, vidékről például gyakran Pestre küldenek minden dokumentumot, majd vissza… Nem véletlenül említettem tehát rögtön az elején, hogy pár hét nagyon gyorsan elrepül, mire a pár minden fontos papírt a kezében tart.

Ezek után türelemjáték jön, mire a németek kiadják az igazolást, hogy a vőlegény elveheti menyasszonyát. Gondolom nem kell külön kiemelnem: természetesen ezt is le kell fordíttatni magyarra, valamint a német fél születési anyakönyvi kivonatát.

“Amennyiben külföldi állampolgár Magyarországon kíván házasságot kötni, úgy igazolnia kell, hogy személyes joga (állampolgársága szerinti jog) szerint házasságkötésének törvényes akadálya nincsen” “A külföldi okiratokat hiteles magyar nyelvű fordítással, továbbá – hacsak két- vagy többoldalú nemzetközi szerződés eltérő rendelkezése vagy viszonosság azt szükségtelenné nem teszi – diplomáciai felülhitelesítéssel ellátva kell becsatolni. Az anyakönyvvezető a külföldi okiratokat felterjeszti az illetékes fővárosi, megyei kormányhivatalhoz, mely dönt azok elfogadhatóságáról. A házasságkötés időpontja csak ennek az iratnak az illetékes anyakönyvvezetőhöz történő visszaérkezése után tűzhető ki.” Ügymenet modell itt: http://www.kormanyhivatal.hu/download/f/3b/20000/nemap_hazkot.pdf#!DocumentBrowse

“A külföldi állampolgárnak igazolnia kell személyazonosságát, személyes adatait. A házasságkötéshez szükséges külföldi okiratokat hiteles magyar fordításban kell becsatolnia. (Hiteles fordításként az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Intézet (OFFI), valamint az illetékes magyar külképviseleti szerv által készített fordítás, illetve fordításhitelesítés fogadható el.) Az eljáráshoz szükséges iratok: − Érvényes külföldi útlevél, vagy Európai Uniós országban élőnél személyazonosító igazolvány (mely egyben úti okmány is), vagy magyar hatóság által – letelepedett, bevándorolt, menedékes, hontalan stb. részére – kiadott személyazonosító igazolvány, és lakcímkártya. − Családi állapot igazolása, ha azt a tanúsítvány nem tartalmazza, vagy a tanúsítvány bemutatása alól felmentést kérnek. − Tanúsítvány, mely tartalmazza, hogy a külföldi állampolgár Magyarországon tervezett házasságkötésének személyes joga alapján törvényes akadálya nincs. − A tanúsítvány az abban feltüntetett ideig érvényes. Ha érvényességi időt nem tartalmaz, a kiállítástól számított hat hónapig fogadható el.”

Ha minden megvan, akkor szinte már pezsgőt bonthattok, hiszen végre mehettek időpontot kérni a polgármesteri hivatalba. A jegyző alaposan megvizsgál minden hivatalos papírt és felvesz minden adatot. 30 nap átfutási idővel számol, hogy az adott megyeházán mindent elbíráljanak, majd további 30 nap, hogy a kormányhivatal Budapesten is elbírálja a kérést. A szervezést azonban azonnal elkezdhetitek, hiszen az esküvőt már a jegyzővel kitűzitek, egy a 60 napnál későbbi időpontra.

Tolmács: nem kell hivatalos, lehet barát vagy családtag is. Előkészület szempontjából előnyös ha megkapja a szöveget az anyakönyvvezetőtől és előre lefordítja mert ilyen speciális szöveget szerintem spontán szépen fordítani nem lehet. Hogy a pár mit milyen nyelven mond az ő döntésük.

További hasznos infó: www.kormanyhivatal.hu

Fotó: Csiszér Goti/ Goti Photography
Írta: Gera Meggie és Berzevici Rita

92bac8869a7ac0463c3561c3c4982d12

Letölthető esküvői határidőnapló

Nagyon sok esküvői határidőnaplót lehet találni a neten, és szinte mindegyik más időpontokat és to do listát tartalmaz. Hogy miért? Mert szerintem az a szabály, hogy nincs szabály.

Persze a legjobb ha van egy éved a szervezésre és akkor szépen kényelmesen minden úgy szervezhető, ahogy megálmodtad/ megálmodtátok (!)  és nem kell izguli, hogy a rég kinézett helyszín már foglalt vagy kedvenc zenekarod már nem ér rá.

Egy 12 hónapos időszakra készítettem én is egy határidőnaplót, ami segítség lehet a szervezésben és abban, hogy semmi fontos ne maradjon ki. Innen letöltheted, kinyomtathatod, és lehet is pipálgatni:

Esküvői határidőnapló

Ettől az időbeosztástól nyilván el lehet térni, mert tényleg nincsenek kőbe vésett szabályok és az is lehet, hogy nincs mindenre szükséged a listából, de a legfontosabbakat mielőbb érdemes leszervezeni:

  • Egyházi és/ vagy polgári szertartás
  • Helyszín és vendéglátás
  • Ruhák
  • Fotós
  • Zene

b5e6a3beddbdf8fea72e9ca1806a91bc

Tényleg ne ijesszen meg, ha már nincs egy éved a szervezésre, mert ha jó szervező vagy, vagy jó szerveződ van ;) , pár hónap alatt is megszervezhető a nagy nap!

7ec0991a4dad0d0c5030ff2104c87181képek: pinterest

írta: Berzevici Rita

 

d3f3b4530604107bb400439229caea3d

Kívánságlámpások

Sok helyen árulják, sokan meg is veszik, de fontos tudni, hogy Magyarországon sajnos tilos a használatuk!

Kikértem Nektek a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság véleményét a lámpásokkal kapcsolatban és az alábbi választ kaptam:

“A repülő kívánságlámpások nyílt lángot hordozó mini hőlégballonok. A földtől eltávolodó ballonban üzemelő nyílt láng a felemelkedés után teljes mértékben ellenőrizhetetlenné válik. A ballon a repülés során bármikor épületek tetejébe, száraz növényzetbe vagy egyéb gyúlékony anyagba ütközhet, azok meggyulladását eredményezheti, épületekben, erkélyekben, lakásokban, az ott található értéktárgyakban károkat okozhat, vagy a használó, illetve a környezetben tartózkodók testi épségét veszélyezteti. A tűzvédelmi szabályozások szerint a szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy lehet, hogy az a környezetére tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelenthessen. A szabadban tüzet gyújtani és az üzemeltetett tüzelőberendezést őrizetlenül hagyni nem lehet. Az égi lámpások a rendeltetésszerű használatukból adódóan nem mások, mint ellenőrizhetetlen tűzforrások. Mindezek miatt a termékek a tűzveszély kockázatát hordozzák magukban, égési sérüléseket, anyagi károkat okozhatnak. A madzaggal, kötéllel rögzített kívánságlámpásokban üzemelő nyílt láng tűzvédelmi szempontból ugyanígy komoly veszélyt jelent. A rögzítéssel sem befolyásolható a lámpás repülési iránya oly módon, hogy a felhasználóra, a környezetre jelentő veszély bizonyosan kizárható lenne. Emellett a kötél anyag éghető, amennyiben a lámpás repülése során a nyílt lánggal érintkezik, elszakadhat, így az eredeti rögzítés ellenére ellenőrizhetetlenné válik, biztonságos használata nem megoldott.

A tűzveszély okán, a használatból eredő súlyos károk megelőzése érdekében rendelte el a Főigazgatóság 2011 augusztusában a Magyarország területén forgalmazott kívánságlámpások forgalomból való kivonását és visszahívását. 2012. november 19-i kezdő hatállyal a kívánságlámpás használatát már jogszabály tiltja, a 28/2011. BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat 569. § (4) bekezdése, majd 2015. március 5-től az 54/2014. BM rendelettel kiadott új Országos Tűzvédelmi Szabályzat 186. §-a: “A meleg levegő felhajtó hatásán alapuló nyílt lánggal működő repülő szerkezet – a hőlégballon és a hőléghajó kivételével – nem üzemeltethető”.

Üzemeltetés esetén a tűzvédelmi hatóság tűzvédelmi bírságot szab ki.”

Szomorú, hogy így van, lehetne vele vitatkozni is, de el kell fogadni, be kell tartani és választani valami alternatív hangulatvilágítást és/ vagy lufieregetést/ lufipostát!

klképek: pinterest

írta: Berzevici Rita